Анотація.
Статтю присвячено огляду результатів наукових досліджень авторів протягом останніх років за тематикою, пов’язаною з обґрунтуванням застосування кальцієвмісних меліорантів і фітомеліоративних заходів для поліпшення якості кислих ґрунтів. Висвітлено переваги локального способу внесення кальцієвмісних меліорантів на кислих ґрунтах. Наголошено, що для економії матеріальних і енергетичних ресурсів доцільним є використання як меліорантів місцевих сировинних ресурсів та кальцієвмісних відходів виробництва, що значно зменшує витрати на їх транспортування і закупівлю та, водночас, вирішує проблему утилізації відходів. Встановлено диференційовану дію вапняних меліорантів природного та промислового походження на продуктивну функцію грунту залежно від його типу та якості. Розкрито роль фітомеліорації як біологічного способу окультурювання ґрунтів, що здійснюється через використання фітопотенціалу грамотно підібраних сільськогосподарських культур і є доволі м'яким та екологічно безпечним заходом, порівняно з хімічною меліорацією.
Список використаної літератури
1. FAO SOILS PORTAL. Acid soils - http://www.fao.org/soils-portal/soil-management/management-of-some-problem-soils/acid-soils/en/
2. Сучасна концепція хімічної меліорації кислих і солонцевих ґрунтів. [за редакцією С.А. Балюка і Р.С. Трускавецького]. Харків, 2008. 100 с.
3. Орлов Д.С. Химия почв. М.: Изд-во Московского университета, 1985. 376 с.
4. Зонн С.В., Травлеев А.П. Алюминий. Роль в почвообразовании и влияние на растения: Монография. Днепропетровск: Изд-во ДГУ. 1992. 224 с.
5. Топольний Ф.П., Гелевера О.Ф. Роль алюмінію і форм сполук заліза в живленні рослин. Вісник аграрної науки. 2001. № 10. С. 16-18.
6. Цапко Ю.Л. Вплив алюмінію на кислотно-основну рівновагу ґрунту. Вісник аграрної науки. 2007. № 10. С. 12-15.
7. Трускавецький Р.С., Цапко Ю.Л. Основи управління родючістю ґрунтів: монографія. За наук. ред. Р.С. Трускавецького. Х.: ФОП Бровін О.В., 2016. 388 с.
8. Цапко Ю.Л. Дискусійні проблеми природи гумусу. Ґрунтознавство. 2015. Том. 16. № 3-4. C. 84-89.
9. Трускавецький Р.С. Буферна здатність ґрунтів та їх основні функції. Харків: Нове слово, 2003. 225 с.
10. Цапко Ю.Л. Альтернативні підходи до меліорації кислих ґрунтів / Ю.Л. Цапко, К.О. Десятник, А.І. Огородня, Б. Мешреф Радван. Вісник аграрної науки. 2016. № 10. С. 12-15.
11. Tsapko Yu., Desyatnik K.O., Ogorodnia A.I. Ecological Reclamation of Acid Soils. Soil Science Working for a Living. Applications of Soil Science to Present-Day Problems – Springer International Publishing. Switzerland, 2017. Р. 175-180.